Wizyta u okulisty. Jak często i po co badać wzrok?

Współczesny człowiek żyje w świecie, w którym wzrok jest najbardziej eksploatowanym zmysłem, a co za tym idzie oczy – najmocniej wykorzystywanym organem. Obecna wszędzie kultura obrazkowa i ciągła konieczność wpatrywania się w monitory może spowodować, że oczy zaczną chorować a wzrok ulegnie pogorszeniu. Należy także pamiętać, że oczy narażone są na szereg chorób, które nieleczone mogą doprowadzić do utraty wzroku dlatego odpowiednio często należy odwiedzać gabinet lekarza okulisty i wykonywać  badania.

Profilaktyczne badania okulistyczne.

Większości ludziom okulista kojarzy się z lekarzem, którego odwiedza się, gdy pogorszy się widzenie i pojawi konieczność doboru okularów. Niestety schorzeń oczu jest znacznie więcej: zaćma, jaskra czy nowotwory oka to poważne choroby, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane dają duże szanse na wyzdrowienie lub zahamowanie ich postępowania. Profilaktyczne wizyty w gabinecie lekarza okulisty (strona www) są bardzo ważne. Wiele chorób oczu nie ma początkowych wyraźnych dolegliwości. Uważa się, że kontrolnym wizytom okulistycznym dorośli powinni poddawać się co dwa lata. Taka częstotliwość jest także wskazana dla dzieci i młodzieży, sprawdzając, czy narząd wzroku rozwija się prawidłowo i nie pojawia się na przykład zez. Pierwsze badania warto wykonać już u niemowląt, zwłaszcza wcześniaków. Dzieci i młodzież narażone są także na pogorszenie wzroku w sytuacji nadmiernego korzystania ze smartfonów, komputerów czy tabletów. Osoby cierpiące na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze powinny poddawać się częściej badaniom profilaktycznym, gdyż te schorzenia mogą powodować chorobowe zmiany wewnątrz oka. Wzrok profilaktycznie bada się również u osób po urazach głowy.

Jakie badania wykonać profilaktycznie?

W gabinecie lekarz okulista przygląda się i ocenia kondycję oka: powiek, gałek ocznych, spojówek. Następnie zazwyczaj wykonuje badanie ostrości widzenia za pomocą tablic Snellena i umieszczonych na nich symboli, cyfr lub liter. Badanie pola widzenia profilaktycznie przeprowadza się w celu wykrycia początków jaskry lub innych chorób nerwu wzrokowego lub siatkówki. Do tego celu służy perymetria polegająca na badaniu za pomocą specjalnego aparatu przed którym siedzi pacjent trzymając podbródek na specjalnej podpórce i śledzi wzrokiem pojawiający się ruchomy cel. Tworzony w ten sposób schemat wskaże ewentualne ubytki w polu widzenia mogące mieć źródło w jakiejś zmianie chorobowej. Innym ważnym badaniem jest tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W celu zbadania tylnego odcinka wzroku lekarz okulista posługuje się specjalnym kropelkami rozszerzającymi źrenice i umożliwiającymi zajrzenie do wnętrza i ocenę stanu dna oka. Badania te pozwolą ocenić stan narządu wzroku i wykluczyć zmiany chorobowe bądź podjąć dalsze kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *