Neurolog – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Organizm człowieka składa się ze współpracujących ze sobą układów, których integralną częścią jest system nerwowy. Od jego prawidłowej pracy uzależnione jest przekazywanie sygnałów pomiędzy poszczególnymi komórkami. Kiedy układ nie funkcjonuje prawidłowo, to będziemy odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości i może być konieczna wizyta u neurologa. Jakie objawy sugerują, że przyszedł czas odwiedzić specjalistę?

Kilka słów o układzie nerwowym

Właściwie na wszystkie funkcje organizmu człowieka wpływa układ nerwowy, sterując jego prawidłową aktywnością. Jest on odpowiedzialny za przetwarzanie i analizowanie bodźców odbieranych przez zmysły, na które następnie reaguje. W każdej części ciała usytuowane są komórki nerwowe, pomiędzy którymi przekazywane są impulsy trafiające bezpośrednio do mózgu, gdzie są przetwarzane. Powtarzające się zakłócenia w pracy układu są nie tylko uciążliwe, ale mogą też prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto nieustannie obserwować zmiany zachodzące w organizmie i w razie niepokojących objawów udać się do neurologa.

Do najpopularniejszych przypadłości neurologicznych należą powtarzające się bóle głowy i twarzy, które nie są związane z mechanicznym uszkodzeniem głowy. Wielu pacjentów skarży się także na powracające bóle kończyn, pleców i karku, o różnym nasileniu. Objawem zakłóconej pracy nerwów jest też osłabienie mięśni, drżenie rąk czy tiki nerwowe. Niekiedy może też dojść do problemów w odbiorze zmysłów czy drętwienia poszczególnych partii ciała. Wspomniane dolegliwości warto skonsultować u lekarza neurologa, mogą być bowiem symptomem poważnych chorób.

Choroby leczone u neurologa

Jedną z częściej występujących w populacji chorób związanych z układem nerwowym jest migrena. Neurolog nie jest w stanie całkowicie jej wyeliminować, jednak wyznaczy odpowiednią kurację, która przyniesie ulgę pacjentowi. Specjalista przyjmujący w Salve Medica zajmuje się także osobami, które cierpią z powodu epilepsji. Dobiera optymalne leki, które obniżają intensywność oraz częstotliwość ataków padaczkowych. Wizyta u neurologa jest też częścią diagnostyki w przypadku dzieci z podejrzeniem spektrum autyzmu. Jednym z objawów tego zaburzenia jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Specjalista pomaga też osobom starszym, u których istnieje ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera. Neurolog specjalizuje się też w ocenie rozwoju noworodków, zwłaszcza wcześniaków, a także dorastających dzieci. W trakcie badan u specjalisty wykorzystywane są różne narzędzia diagnostyczne, m.in. tomograf komputerowy, rentgen czy rezonans magnetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *