Mammografia – proste badanie, które może uratować życie

Z roku na rok liczba zachorowań na raka piersi rośnie. Badanie mammografem pozwala wykryć nowotwór piersi i szybko rozpocząć leczenie na wczesnym etapie raka.

Jak wygląda badanie mammografem?

Badanie mammografem polega na wykonaniu zdjęcia piersi wykorzystując przy tym promienie rentgenowskie. Dzięki technologii można wykryć nawet najmniejsze, milimetrowe  zmiany chorobowe. Wykonanie badania jest całkowicie bezbolesne, a pomaga uwidocznić wszystkie guzy, które tworzą się w piersi.

Między 35 a 50 rokiem życia, u kobiet mogą pojawić się zmiany mastopatyczne. Związane są głownie z torbielami oraz zwiększeniem liczny gruczołów. Pierwszym objawiem mastopatii są guzki, które pobolewają, aż w końcu prowadzą do bólu piersi. Zmiany te nie są groźne, ale w niektórych przypadkach określane są jako zmiany przedrakowe. Pozwala je wykryć badanie mammografem, więcej tutaj.

Kiedy i w jakim wieku zapisać się na mammografię?

Nie ma jednoznacznie stwierdzonego najlepszego wieku na wykonanie badania. Jednak zaleca się wykonanie go kobietom w wieku między 45 a 50 lat. Ma to głównie związek ze zbliżaniem się do menopauzy, a co za tym idzie do łatwiejszej interpretacji obrazu uzyskiwanego podczas wykonywania badania. Im młodsza kobieta, tym obraz jest trudniejszy w interpretacji.

Zalecenie wykonania mammografii jest również połączone z ryzykiem, którem ciąży na kobiecie. Do czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania należą m. in. obciążenia genetyczna, wczesna pierwsza miesiączka oraz wcześniej przebyte choroby piersi. Osoby, które miały w rodzinie przypadki nowotworu piersi powinny badać się zdecydowanie częściej.

Kobieta powinna zapisać się na badanie, gdy podczas samobadania piersi wykryje jakiekolwiek zmiany w kształcie piersi (które nie ustępują po zakończeniu menstruacji), zauważy znamiona czy też wyczuje niepokojące guzki. Warto wspomnieć, że każda zmiana powinna być przez nią obserwowana, ponieważ może mieć związek ze zbliżającą się lub trwającą miesiączką, ale w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć! Samobadanie powinno być powtarzane co najmniej raz w tygodniu.

Przygotowanie do badania

Samo badanie nie należy do skomplikowanych, ale należy pamiętać, że przed jego wykonaniem trzeba kilku rzeczy unikać. W dniu badania kobieta nie powinna używać żadnych dezodorantów, kremów, balsamów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych w obrębie górnej części tułowia.

Badanie mammografem zaleca się wykonać w ciągu pierwszych 10 dni cyklu miesiączkowego. Zapewni to najbardziej wiarygodny wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *