Lekarz ortopeda

Kim jest ortopeda?

Lekarz ortopeda zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem urazów układu kostnego i mięśniowego, a także chorób narządu ruchu. Specjalista tego typu, zajmuję się również profilaktyką różnego rodzaju skrzywień kręgosłupa, płaskostopia oraz dysplazją stawów biodrowych, jak i wszelkich zaburzeń w obrębie więzadeł, ścięgien czy nerwów. Ortopedia sama w sobie jest bardzo szeroką dziedziną medycyny i obejmuje m.in. zmiany zwyrodnieniowe, zakażenia kości i stawów, wady postawy, uszkodzenia nerwów obwodowych, wszelkie stany zapalne, choroby metaboliczne, czy choroby nowotworowe występujące w obrębie narządu ruchu.

Pierwsza wizyta ortopedyczna – jak dokładnie wygląda, jak się do niej przygotować?

Na wizytę do lekarza warto zaopatrzyć się w wyniki aktualnych badań diagnostycznych, jeśli takie oczywiście są, spis suplementów i leków, które zażywane są regularnie, jak i dowód osobisty, czy inny dokument tożsamości.

Wizyta u lekarza ortopedy zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, który ma na celu przedstawić takie informacje, których zazwyczaj nie widać na pierwszy rzut oka, czy też podczas badania. Specjalista może pytać o czas odczuwania dolegliwości bólowych, o występujące ograniczenia w ruchu, obrzęki, czy też o przyjmowane na stałe leki. Ta część jest wysoce istotna, aby diagnoza została postawiona prawidłowo.

Następnie przechodzi się do samego sedna, czyli badania, które najczęściej jest uwarunkowane wcześniejszym wywiadem. Warto jednak spodziewać się kilku powtarzalnych elementów. Pierwszym z nich, jest obejrzenie przez lekarza ortopedę okolicy, z którym ma się największy problem. Bardzo możliwym także okaże się  przeprowadzenie badania USG, podczas którego, specjalista sprawdzi stan więzadeł i tkanek. Samo badanie jest krótkie i nieinwazyjne.

Po ukończeniu badania ortopeda naturalnie informuje o diagnozie oraz krokach, które warto podjąć w dalszym leczeniu. Przykład dobrego ortopedy: https://salvemedica.pl/ortopedia Ma również możliwość skierowania na bardziej szczegółowe i wymagające badania, w których będzie brać udział specjalistyczny sprzęt taki jak tomograf komputerowy, czy rezonans magnetyczny. Jeżeli przy dolegliwości wymagane jest leczenie farmakologiczne, poza receptą, należy spodziewać się kolejnego terminu wizyty kontrolnej, a jeśli wymagana okaże się operacja, lekarz zadba o skierowanie do szpitala.

Długość pobytu w gabinecie ortopedy zależy od złożoności zgłoszonego problemu. Zazwyczaj jest to około 20 minut. Warto zaufać lekarzowi i pytać go o wszelkie kwestie medyczne. Współpraca jest niezbędna i może pomóc w szybkim i dokładnym leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *