Jakie choroby leczy onkolog?

Onkologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Zajmuje się nie tylko leczeniem raka, ale również jego diagnozowaniem, a także przeciwdziałaniem, czyli profilaktyką raka.

Onkolog to lekarz, który ukończył specjalizację, czyli odbył pełne, wieloletnie szkolenie specjalizacyjne zakończone egzaminem państwowym.

Wykaz specjalizacji onkologicznych

  • onkologia kliniczna
  • chirurgia onkologiczna
  • onkologia i hematologia dziecięca
  • radioterapia onkologiczna

Dodatkowo, lekarze ginekolodzy mogą ukończyć szkolenie specjalizacyjne z ginekologii onkologicznej. Więcej informacji o ofercie onkologii, znajdą Państwo na stronie https://salvemedica.pl/onkologia.

Diagnostyka raka i karta DiLO

Pacjenci, u których lekarz pierwszego kontaktu lub też na skutek obserwacji u siebie zgłaszają niepokojące objawy są kierowani do specjalisty onkologia, który na podstawie wstępnego wywiadu decyduje o dalszym postępowaniu.

Do diagnostyki wykorzystuje się następujące narzędzia oraz badania:

  • wywiad lekarski, obejmujący również historię rodzinną oraz przeszłe i aktualne historie medyczne
  • diagnostyka obrazowa – do niej należą badania mammograficzne (MMG), ultrasonograficzne (USG), radioobrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografia komputerowa (CT), pozytonowa tomografia emisyjna (PET), scyntygrafia
  • diagnostyka patomorfologiczna – badania cytologiczne i histologiczne guza/zmiany

Skierowanie do specjalisty

W zależności od potwierdzonego rodzaju nowotworu, lekarz – onkolog decyduje o dalszej ścieżce leczniczej pacjenta. Może być to leczenie operacyjne (usunięcie guza nowotworowego) lub chemioterapia albo radioterapia. Czasami stosuje się techniki łączone, tzn po operacji onko – chirurgicznej może być konieczne dalsze leczenie chemioterapią lub naświetlaniami.

Karta DiLO

Rozpoznanie nowotworu skutkuje wystawieniem pacjentowi karty DiLO, czyli karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Dzięki tej karcie pacjent podlega tzw. specjalnej ścieżce leczenia onkologicznego, zapewniającej również konsultacje oraz koordynację opieki onkologicznej.

Profilaktyka raka

Lekarz onkolog zajmuje się również profilaktyką raka, w szerokim jej zakresie.

Wyróżnia się:

  • profilaktykę pierwotną – dotyczy ona zdrowego trybu życia, rzucania palenia oraz unikanie toksycznych substancji, które mogą sprzyjać rozwojowi raka
  • profilaktyką wtórną – wykrywanie wczesnych postaci raka lub stanów przedrakowych i leczenia, zanim dojdzie do procesu rozrostowego.

Wiele osób ma genetycznie zwiększone ryzyko zachorowanie na raka. Takie ryzyka szacują onko – genetycy. Osoba, u której nowotwory występują rodzinnie, są kierowane na badania genetyczne i w przypadku wykrycia onko-mutacji, są obejmowane odpowiednią opiekę zdrowotną, polegająca na ścisłej kontroli lub, w niektórych przypadkach, leczeniu, zanim nowotwory się rozwiną. Tak się czasami dzieje w przypadku rodzinnego występowania raka piersi u kobiet. Niektóre z nich decydują się na radykalną mastektomię.

Wielu ludzi obawia się wizyty u onkologa. Warto pamiętać, że rak wcześnie wykryty daje 100% pewność wyleczenia. W trosce o własne zdrowie nie należy unikać badań profilaktycznych i jak najszybciej podjąć leczenie, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *