Onkologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Zajmuje się nie tylko leczeniem raka, ale również jego diagnozowaniem, a także przeciwdziałaniem, czyli profilaktyką raka.
Onkolog to lekarz, który ukończył specjalizację, czyli odbył pełne, wieloletnie szkolenie specjalizacyjne zakończone egzaminem państwowym.
Wykaz specjalizacji onkologicznych
- onkologia kliniczna
- chirurgia onkologiczna
- onkologia i hematologia dziecięca
- radioterapia onkologiczna
Dodatkowo, lekarze ginekolodzy mogą ukończyć szkolenie specjalizacyjne z ginekologii onkologicznej. Więcej informacji o ofercie onkologii, znajdą Państwo na stronie https://salvemedica.pl/onkologia.
Diagnostyka raka i karta DiLO
Pacjenci, u których lekarz pierwszego kontaktu lub też na skutek obserwacji u siebie zgłaszają niepokojące objawy są kierowani do specjalisty onkologia, który na podstawie wstępnego wywiadu decyduje o dalszym postępowaniu.
Do diagnostyki wykorzystuje się następujące narzędzia oraz badania:
- wywiad lekarski, obejmujący również historię rodzinną oraz przeszłe i aktualne historie medyczne
- diagnostyka obrazowa – do niej należą badania mammograficzne (MMG), ultrasonograficzne (USG), radioobrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografia komputerowa (CT), pozytonowa tomografia emisyjna (PET), scyntygrafia
- diagnostyka patomorfologiczna – badania cytologiczne i histologiczne guza/zmiany
Skierowanie do specjalisty
W zależności od potwierdzonego rodzaju nowotworu, lekarz – onkolog decyduje o dalszej ścieżce leczniczej pacjenta. Może być to leczenie operacyjne (usunięcie guza nowotworowego) lub chemioterapia albo radioterapia. Czasami stosuje się techniki łączone, tzn po operacji onko – chirurgicznej może być konieczne dalsze leczenie chemioterapią lub naświetlaniami.
Karta DiLO
Rozpoznanie nowotworu skutkuje wystawieniem pacjentowi karty DiLO, czyli karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Dzięki tej karcie pacjent podlega tzw. specjalnej ścieżce leczenia onkologicznego, zapewniającej również konsultacje oraz koordynację opieki onkologicznej.
Profilaktyka raka
Lekarz onkolog zajmuje się również profilaktyką raka, w szerokim jej zakresie.
Wyróżnia się:
- profilaktykę pierwotną – dotyczy ona zdrowego trybu życia, rzucania palenia oraz unikanie toksycznych substancji, które mogą sprzyjać rozwojowi raka
- profilaktyką wtórną – wykrywanie wczesnych postaci raka lub stanów przedrakowych i leczenia, zanim dojdzie do procesu rozrostowego.
Wiele osób ma genetycznie zwiększone ryzyko zachorowanie na raka. Takie ryzyka szacują onko – genetycy. Osoba, u której nowotwory występują rodzinnie, są kierowane na badania genetyczne i w przypadku wykrycia onko-mutacji, są obejmowane odpowiednią opiekę zdrowotną, polegająca na ścisłej kontroli lub, w niektórych przypadkach, leczeniu, zanim nowotwory się rozwiną. Tak się czasami dzieje w przypadku rodzinnego występowania raka piersi u kobiet. Niektóre z nich decydują się na radykalną mastektomię.
Wielu ludzi obawia się wizyty u onkologa. Warto pamiętać, że rak wcześnie wykryty daje 100% pewność wyleczenia. W trosce o własne zdrowie nie należy unikać badań profilaktycznych i jak najszybciej podjąć leczenie, jeżeli zajdzie taka konieczność.