Jak zapobiegać, rozpoznać i leczyć nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to jednostka chorobowa, która powodować może wiele groźnych następstw. Nie rozpoznanie jej i niewłaściwe leczenie prowadzi do podupadku na zdrowiu i zagrażających życiu incydentów sercowo-naczyniowych. Schorzenie to jest prawdziwą plagą XXI wieku a jego przyczyn upatruje się w niezdrowym i nieregularnym trybie życia, niewłaściwej diecie, braku ruchu, obciążeniu genetycznym i przewlekłym stresie.

Jak zapobiegać występowaniu nadciśnienia tętniczego?

Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą dietę. Ograniczenie w spożywanych posiłkach cukru, tłuszczy i produktów zwiększających ciśnienie, jest koniecznością. Nadmiar kawy, alkoholu i napojów wysokoenergetycznych to prawdziwa pożywka dla rozwinięcia się tej choroby. Powoduje to zmniejszenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych a tym samym zwiększenie na nie, naporu krwi. Warto więc zadbać, by na talerzu lądowały przede wszystkim zielone warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste i strączkowe. Trzeba zadbać również o przyjmowanie dużej ilości wody. Tryb życia również wpływa na rozwój tej choroby. Należy w miarę możliwości zadbać o zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, spacerowanie, jogging, wycieczki rowerowe i pływanie to świetny sposób na wspieranie układu sercowo-naczyniowego i obniżanie ciśnienia. Ograniczenie sytuacji stresowych i skuteczne metody radzenia sobie ze stresem, powodują zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Wsparciem będą w tym wypadku ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz rozciągające.

Na czym polega rozpoznanie nadciśnienia tętniczego?

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów typu: bóle i zawroty głowy czy zasłabnięcia, należy udać się do lekarza rodzinnego. Zlecone zostaje wtedy regularne monitorowanie ciśnienia krwi co najmniej trzy razy dziennie, za pomocą ciśnieniomierza. Prawidłowe wartości ciśnienia krwi to 120/80 mmHg. Jeżeli w wynikach zauważone zostaną stale utrzymujące się podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, lekarz wprowadza odpowiednie leczenie.

Jak skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze?.

Wprowadzenie odpowiedniego rodzaju leków jest konieczne. Skuteczne i popularne jest stosowanie leku Vanatex. Efektywnie zmniejsza on ciśnienie zarówno u dorosłych jak i młodzieży. Sposób i częstotliwość jego podawania ustala lekarz i zawsze powinien być używany pod jego nadzorem. Podawany jest on również po niedawno przebytym ataku serca a także w objawowej chorobie niewydolności serca.

Należy zadbać o swoje zdrowie już dzisiaj by zapobiec rozwinięciu się nadciśnienia tętniczego. Jeżeli jednak już się ono rozwinęło, konieczne jest podjęcie właściwego leczenia pod kontrolą lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *