Jak dbać o zęby?

Piękny uśmiech jest najlepszą wizytówką! Jak zadbać o zęby kompleksowo? Często nie jest to łatwe. Jest coraz więcej produktów na rynku, których używanie ma zagwarantować śnieżnobiałe i zdrowe zęby. Ale czy na pewno? Dostępne preparaty stomatologiczne warto sprawdzać pod względem przeznaczenia oraz składu znajdującego się na opakowaniu. Koniecznie też należy zapoznać się z opiniami stomatologów, ale i konsumentów.

Skuteczna szczoteczka

Podstawą higieny jamy ustnej jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Warto przetestować kilka i dopiero dokonać wyboru. A jest w czym wybierać! W ofercie są standardowe szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne oraz dedykowane do przestrzenie międzyzębowych. Często różnią się materiałami z których są wykonane, wielkością i twardością włosia(szczoteczki twarde – dla palaczy, średnie – dla osób ze zdrowymi zębami, miękkie – dla osób chorujących na paradontozę). Dedykowane dla dorosłych lub dla dzieci. W czasie testowania należy zwrócić uwagę na to, aby szczoteczka domywała zęby nie raniąc przy tym dziąseł. Bez względu na ostateczny wybór każdą szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Idealna pasta do zębów

Pasta powinna nie tylko spełniać oczekiwania, przede wszystkim powinna być bezpieczna dla zębów. Te najczęściej poszukiwane to pasty wybielające, przeciwpróchnicze, odświeżające oddech, antybakteryjne, usuwające przebarwienia, przeciwko osadzaniu się kamienia, remineralizujące szkliwo oraz dedykowane dla osób z nadwrażliwością zębów. Szczególną uwagę należy zwrócić na pasty wybielające, ich współczynnik ścieralności, czyli RDA – gdy jest on wyższy niż 45 to takiej posty nie powinno się używać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Coraz większą popularnością cieszą się pasty naturalne, ziołowe, np.: produkty Elmex. Ich skład jest oparty w pełni na naturalnych składnikach, takich jak zioła, olejki eteryczne i minerały. Poza dobrym składem często mają wysoką skuteczność działania. Idealnym pomysłem jest skompletowanie 2-3 past o różnych właściwościach i używanie ich naprzemiennie.

Co oprócz pasty?

Poza używaniem pasty i szczoteczki do zębów warto zwrócić uwagę na pozostałe preparaty stomatologiczne. Płyny do higieny jamy ustnej i nić dentystyczna mogą okazać się niezbędne. Dla osób o szczególnie delikatnych i wrażliwych dziąsłach z tendencją do krwawienia lepszy może okazać się irygator. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem, przy użyciu wody czyści zęby i przestrzenie miedzyzębowe. Jest niezwykle skuteczny i dociera nawet do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Swój wybór preparatów do higieny jamy ustnej zawsze warto skonsultować ze stomatologiem. Kluczem do pięknego uśmiechu jest regularne dbanie o zęby. Nie wolno także zapominać, że nawet najlepiej dobrane produkty nie zastąpią wizyty kontrolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *