Badanie płodności – kiedy wykonać i na czym polega?

Spread the love

O tym, że bezpłodność stała się chorobą społeczną świadczą bezsprzecznie liczby. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że z problemami z zajściem w ciążę boryka się 15-20 % par, a tendencja jest wyraźnie wzrostowa. Ponadto, jak informują najnowsze doniesienia, w Wielkiej Brytanii niepłodność stwierdzono aż u 17 % par, natomiast we Francji 16,5 %. Wcale nie lepiej sytuacja wygląda w naszym kraju, gdzie już co piąta para może mieć problemy z zajściem w ciążę. Mając to na uwadze nie warto bagatelizować niepokojących sygnałów. Najlepiej od razu udać się do specjalisty na badanie płodności, co pozwoli szybko odkryć źródło problemu i wdrożyć optymalne leczenie.

Badanie płodności – kiedy zrobić

Jeszcze nie tak dawno wykonanie badań zalecano parom, które bezskutecznie starały się o dziecko co najmniej przez dwa lata, obecnie jednak czas ten skrócono do jednego roku. Takie podejście, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać nadgorliwością, jest jak najbardziej uzasadnione. Ponownie odwołując się do danych statystycznych, szacuje się, że około 84 % kobiet w wieku rozrodczym zajdzie w ciążę w pierwszym roku współżycia. Po dwóch latach różnica będzie nieznaczna, bo tylko 4 %, po trzech natomiast zaledwie 1%. W wielu przypadkach zaleca się jednak jeszcze szybszą wizytę u specjalisty. Zalicza się do nich sytuację, kiedy któryś z partnerów cierpiał wcześniej na choroby narządów rodnych, przeszedł leczenie onkologiczne, kiedy kobieta ma nieregularny cykl lub kiedy para współżyje rzadko.

Badanie płodności – na czym polega

Badanie płodności przebiega według ustalonego schematu diagnostycznego. Zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu obejmującego częstotliwość i jakość współżycia, stosowane w przeszłości metody antykoncepcji oraz przyjmowane leki. Niemniejsze znaczenie ma prowadzony przez partnerów tryb życia, dlatego lekarz pyta o dietę, ilość spożywanej kawy oraz ewentualne nałogi. W przypadku kobiety duże znaczenie ma również menstruacja, szczególnie jeżeli miesiączki są nieregularne, ponieważ taki stan rzeczy mocno utrudnia zajście w ciążę, szczególnie w przypadku naturalnych metod planowania rodziny. Kolejnym etapem postępowania diagnostycznego jest badanie fizykalne pozwalające ocenić funkcjonowanie układu rozrodczego oraz wykluczyć niektóre choroby. W przypadku kobiet wykonuje się też cytologię, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy. Pobrana tkanka oceniana jest pod kątem zmian zapalnych, nowotworowych oraz dysplastycznych. Para powinna też wykonać podstawowe badania, takie jak badanie krwi oraz moczu, co umożliwia dokładną ocenę ogólnego stanu zdrowia. Następnie, w przypadku mężczyzny przeprowadza się badanie spermy, natomiast u kobiet sprawdza się poziom hormonów we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *