Badania profilaktyczne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Spread the love

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to jeden z tych nawyków, który warto wyrobić sobie jak najwcześniej, ponieważ dzięki temu można uniknąć wielu przykrych niespodzianek zdrowotnych. Niestety jednak, nadal większość z nas udaje się do lekarza dopiero w momencie zauważenia naprawdę niepokojących objawów. W efekcie choroba często jest już na tyle zaawansowana, że pełne wyleczenie zajmuje bardzo długo i pociąga za sobą spore koszty, a nieraz jest wręcz niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej tłumaczymy się brakiem czasu, zmęczeniem, kolejkami w przychodniach… Pamiętajmy jednak, w kwestii zdrowia wszelkie wymówki należy odłożyć na bok, zwłaszcza, że tak naprawdę badania okresowe nie należą do żadnych skomplikowanych kwestii i zajmą nam może kilka godzin rocznie.

Badania profilaktyczne – wiek, płeć, kondycja, predyspozycje

Niektóre badania profilaktyczne, takie jak badanie krwi czy moczu powinny być wykonywane co najmniej raz do roku przez wszystkich, jednak na tym sprawa się nie kończy. Chcąc mieć stuprocentową pewność co do swojego stanu zdrowia, powinniśmy dobrać zakres i rodzaj badań do swojego wieku, płci, aktualnej kondycji oraz predyspozycji genetycznych. I tak na przykład inne badania będzie wykonywać dwudziestoletnia dziewczyna nie skarżąca się na żadne dolegliwości, inne mężczyzna w wieku pięćdziesięciu lat, a jeszcze inne kobieta w tym samym wieku.

Badania profilaktyczne – podstawa

Podstawą wszelkich badań profilaktycznych jest badanie krwi i moczu, które, choć pozornie dość błahe, pozwala wykryć w bardzo wczesnym stadium wszelkie schorzenia. I choć, w razie wystąpienia jakiś nieprawidłowości, zwykle konieczna jest dalsza diagnostyka, to niemal każde postępowanie medyczne od nich właśnie się zaczyna. W ramach badania krwi wykonuje się morfologię, OB, czyli odczyn Biernackiego, aminotrasferazy, TSH, poziom cukru oraz cholesterolu. Jeśli natomiast chodzi o badanie moczu, to jest ono bardzo pomocne w rozpoznaniu chorób nerek, wątroby oraz dróg moczowych, a także monitorowaniu poziomu wapnia, kortyzolu, kreatyniny, witaminy C i mocznika.

Badania profilaktyczne – jak się przygotować

Aby wyniki badań były wiarygodne, przed zgłoszeniem się do punktu pobrań pacjent musi się odpowiednio przygotować. W przypadku badania krwi powinien być na czczo, natomiast przed badaniem moczu dobrze jest zaprzestać przyjmowania leków, ograniczyć spożycie alkoholu, herbaty czarnej i zielonej, a także produktów żywnościowych mogących zmienić zabarwienie moczu, takich jak borówki, rabarbar czy marchew. Dodatkowo, kobiety podczas menstruacji powinny poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ w tym przypadku może się okazać konieczna zmiana terminu badania.

Inne badania profilaktyczne

Jak już wspomniano, badanie krwi i moczu jest podstawą, która w miarę upływu wieku powinna być rozszerzona o dodatkowe badania. W przypadku kobiet jest to przede wszystkim cytologia, mammografia, ogóle badanie ginekologiczne oraz samobadanie piersi. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn, każdy pan po pięćdziesiątym roku życia powinien wykonywać regularne badanie gruczołu prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *